Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Moksleivių konkursas „LAISVĖS IŠŠŪKIS“

Moksleivių konkursas „LAISVĖS IŠŠŪKIS“
2022.02.22 – 2022.03.08

1990 m. kovo 11 dieną trečiajame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje buvo priimtas penkių dokumentų rinkinys, kuris tapo Nepriklausomybės atkūrimą grindžiančiu teisiniu pamatu. Būtent šią dieną taip pat įtvirtintas vienas iš Lietuvos Respublikos valstybės simbolių – herbas Vytis.

Kartu su prieš 32 metus atkurta nepriklausomybe į Lietuvą sugrįžo laisvė aukštai iškelti trispalvę, naudoti herbą ar giedoti tautišką giesmę. Grįžo ir teisė turėti savo įsitikinimus, idėjas, laisvai jas skleisti ir reikšti.

Sovietų okupacijos sąlygomis už trispalvės laikymą ir naudojimą grėsė baudžiamoji atsakomybė: buvo draudžiama naudoti lietuvišką simboliką ir minėti Lietuvos valstybei svarbias šventes. Tik 1988 m. spalio 7 d. trispalvė pirmą kartą po Antrojo pasaulinio karo buvo iškelta Gedimino pilies bokšte – būtent nuo tada ji tebeplevėsuoja iki šiol.

Sąlygas, leidusias pradėti ryškėti valstybės simboliams mene sovietmečiu perteikia ir Valstybės pažinimo centro bei Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus paroda „Permainų laikas: teatras, muzika, kinas ir dailė. 1985-1995”. Parodoje į vieną iš svarbiausių dešimtmečių žvelgiama per meno pasaulio reiškinius ir bandoma atsakyti į tokius klausimus kaip: kuo pasireiškė menininkų įsitraukimas į kovą už valstybės nepriklausomybę? Kaip keitėsi laikmečio meno kalba?

Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai, skelbiame iššūkį moksleiviams ir kviečiame nupiešti plakatą – ką gi Tau simbolizuoja žodis laisvė?  Pasitelk vaizduotę ir pamėgink įsijausti į sovietmečio laikotarpį. Kūriniuose neturėtų būti naudojami valstybės simboliai ir pats žodis laisvė – pabandyk suprasti situaciją 1985-aisiais.

Taisyklės:

  1. Pasidomėkite, kokia cenzūra vyravo Lietuvoje nuo 1985 m. iki Sąjūdžio laikų.
  2. Nupieškite plakatą tema „Nelaisvės metais“ (formatas – A3).
  3. Nuskenuokite darbą, pridėkite trumpą plakato idėjos aprašymą, parašykite savo vardą, pavardę, mokyklą, kurioje mokotės, klasę ir atsiųskite registracija.vpc@prezidentas.lt.
     

Konkurso trukmė: vasario 28 d. – kovo 8 d. (imtinai).
Konkurse kviečiame dalyvauti: 5–12 klasių moksleivius.

Piešinį, geriausiai atspindėjusį temą, kviesime išrinkti Jus Valstybės pažinimo centro Facebook paskyroje kovo 11 d. Jam ar jai atiteks Centro apdovanojimas bei padėka! Taip pat visų konkurso dalyvių skaitmenizuoti piešiniai bus eksponuojami Valstybės pažinimo centre kovo 11–13 dienomis.