MALIN AXELSSON,Užsienio politikos reporterė
INTERVIU SU LIETUVOS PREZIDENTE DALIA GRYBAUSKAITE
Netrukus Lietuva pradės pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai. Pačiame Vilniaus centre esančioje Prezidentūroje verda darbas. Tačiau ant Prezidentės Dalios Grybauskaitės stalo - nė vieno dokumento. „Esi blogas vadovas, jei ant tavo stalo jų yra per daug", - šypsodamasi sako šalies vadovė.
1990 m. Lietuva tapo pirmąja respublika, paskelbusia nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. Šalis siekia ir energetinio savarankiškumo - mažesnės priklausomybės nuo rusiškų dujų. „Mūsų žiniomis, šalia Lietuvos esančios teritorijos, ypač Kaliningrado sritis, intensyviai militarizuojamos. Prie mūsų sienų vykdomos karinės pratybos. Šiuo metu - prie Lietuvos vandenų, Kuršių marių, - pažymi Dalia Grybauskaitė. - Manau, tai labai aiškiai rodo Rusijos poziciją kaimynų atžvilgiu ir norą vėl dominuoti regione."
Pasak Prezidentės, Lietuvos žmonės 50 metų gyveno okupacijoje, tad žino, kaip elgtis. „Todėl narystė NATO ir buvo mums tokia svarbi - užtikrinanti tolesnį mūsų gyvavimą", - sako šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.
Prezidentė gerai informuota ir apie tai, kad per Velykas Rusija vykdė pratybas Švedijoje. Šį faktą SvD atskleidė balandį. „Visai nestebina, - teigia Prezidentė. - Mes labai dažnai tai patiriame." Nei vienas Švedijos lėktuvas nebuvo pasirengęs pakilti. Du NATO lėktuvai pakilo iš bazės Lietuvoje. „Visada galite tikėtis mūsų pagalbos", - sako šalies vadovė.
2004 m. Lietuva - kartu su kaimynėmis Latvija ir Estija - įstojo į NATO ir Europos Sąjungą. Finansų ministre dirbusi Dalia Grybauskaitė išvyko į Briuselį ir tapo Europos Sąjungos komisare, atsakinga už ekonomikos planavimą ir biudžetą.
Tūkstantmečio pradžioje Baltijos šalių ekonomika stipriai augo. Šalys buvo pramintos Baltijos tigrais. 2009-aisiais spartų Lietuvos augimą sustabdė krizė - ekonomikos rodikliai sumažėjo beveik 15 procentų. Tais pačiais metais Dalia Grybauskaitė paliko Europos Sąjungos komisarės postą ir grįžo į Lietuvą. Surinkusi 68 proc. balsų, laimėjo prezidento rinkimus. Kitąmet Prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencija baigiasi, bet tik kitų metų pradžioje ji praneš, ar kandidatuos dar kartą. „Grįžau, nes supratau, kad galiu padėti. Ateities dar neplanuoju. Sprendimas priklausys nuo Lietuvos žmonių - dirbsiu, jei būsiu jiems reikalinga", - sako šalies vadovė.
Lietuvai pasisekė atsistoti ant kojų savomis jėgomis, nedevalvuojant valiutos ir neprašant paskolos. Imtasi griežtų taupymo priemonių: buvo sumažintos pensijos, nedarbingumo pašalpos, valstybės tarnautojų atlyginimai. Tai skaudžiai palietė daugelį žmonių ir Prezidentė juos puikiai supranta. Šalies vadovės teigimu, pasekmės bus jaučiamos dar kurį laiką. „Turi būti pavyzdys tautai. Privaloma pradėti nuo savęs. Mano atlyginimas buvo sumažintas trečdaliu, o nuo likusios sumos 50 proc. grąžindavau į valstybės biudžetą", - sako Prezidentė.
Nuo 2002 m. Lietuvos valiuta litas yra susietas su euru. Kol kitos šalys kalba apie pasitraukimą iš valiutų sąjungos, Lietuva eina prieš srovę ir nuo 2015-ųjų siekia prie jos prisijungti. Dalios Grybauskaitės teigimu, euras jos šaliai yra naudingas - tuomet Lietuva galės aktyviau dalyvauti priimdama sprendimus. „De facto mes jau eurą turime. Laikomės visų įsipareigojimų ir reikalavimų, bet neturime jokios nepriklausomos pinigų politikos, tik fiskalinę", - teigia Prezidentė.
Būdama aukščiausio lygio diplomate JAV, Prezidentė Dalia Grybauskaitė gavo juodąjį karatė diržą. Šalies vadovė aktyviai nebesportuoja, tačiau teigia, kad įgūdžiai išlieka naudingi: išmoko susitelkimo ir kantrybės. Užsiminus, kad Rusijos Prezidentas Putinas taip pat turi juodąjį dziudo diržą, Prezidentė šypsodamasi patvirtina, kad šioje srityje jie nesivaržo: „Mes metame iššūkius tik politikoje".
Dalia Grybauskaitė, laimėjusi rinkimus kaip nepriklausoma kandidatė, neplanavo nei Prezidentės, nei politikės karjeros. „Kai esi jaunas - esi kovotojas. Sulaukęs brandaus amžiaus, kartais, tarsi Rytų dvikovose, nesipriešindamas leidi srovei tave nešti", - sako šalies vadovė.
Gegužės mėnesį Prezidentei Daliai Grybauskaitei įteiktas prestižinis Karolio Didžiojo apdovanojimas, gavęs politikos „Oskaro" vardą. Europos Sąjungos Pirmininkas Martinas Schulzas savo kalboje Lietuvos vadovę apibūdino kaip puikią derybininkę, nebijančią sakyti to, ką galvoja. Kaip ir ankstesnioji britų Ministrė Pirmininkė Margaret Thatcher, Dalia Grybauskaitė, viena populiariausių Lietuvos politikių, vadinama Geležine Ledi. „Dirbu iš visos širdies. Stengiuosi laikytis duoto žodžio. Jei esi gyvenime kažko pasiekęs, visuomet turėsi ir daug draugų, ir daug priešų", - sako Prezidentė.
Bendradarbiavimas su Švedija
„Puikus. Investicijos iš Švedijos šiandien sudaro apie 9 milijardus litų (kronomis -dvigubai daugiau). Rudenį Vilniuje atsidaro IKEA, turime bankų sektorių. Švedija dalyvauja daugelyje sričių. Vertinu Šiaurės šalių įmonių veiklą Lietuvoje. Švedai - geri investuotojai, dirbantys skaidriai, švariai ir atsakingai. Tai svarbus pavyzdys mūsų verslui. Kartais mums šių savybių trūksta."
Sritys, į kurias kreipiamas dėmesys pirmininkavimo Europos Sąjungai metu
„Pagrindiniai prioritetai - ekonominė situacija, ekonomikos valdymas, fiskalinis pajėgumas sprendžiant Europos problemas, bankų sąjungos kūrimas, vidaus ir skaitmeninė rinka.