Penktadienis, spalio 23 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitikusi su teisės profesionalais, aptarė, kokios priemonės padėtų užtikrinti stabilų ir kokybišką prokuratūros darbą bei koks generalinis prokuroras įgyvendintų būtinus pokyčius ir tinkamai gintų teisingumo interesus. Susitikime dalyvavo žinomi konstitucinės teisės profesoriai, baudžiamosios ir kitų teisės sričių žinovai, taip pat žmogaus teisių specialistai.
Pasak Prezidentės, prokuratūra yra labai svarbi teisėsaugos grandis, atsakinga už efektyvų nusikalstamų veikų išaiškinimą ir viešojo intereso gynimą. Nuo prokuratūros darbo kokybės priklauso žmonių pasitikėjimas teisingumu ir valstybe.
Prezidentė ir teisininkai pabrėžia, kad būtina užtikrinti stabiliai ir efektyviai veikiančią prokuratūrą. Įstatymai garantuoja laikiną generalinio prokuroro pareigų ėjimą, tačiau susidariusi situacija prokuratūros sistemoje gali pakenkti svarbiems ikiteisminiams tyrimams ir visos teisėsaugos darbui.
Prezidentė ir teisininkai vieningai sutaria, kad valstybei reikia nepriklausomo, sąžiningo, plataus pažiūrų ir plataus išsilavinimo profesionalo. Todėl prokuratūros vadovas turi užtikrinti šios sistemos atsinaujinimą ir profesionalumą, efektyvią jos veiklą, kokybiškus ikiteisminius tyrimus ir pagarbą žmogaus teisėms. Tik nepriklausomas prokuratūros vadovas gali atliepti visuomenės lūkesčius, užtikrinti kokybišką prokuratūros darbą ir teisingumo gynimą.
Pasak Prezidentės, Lietuvai per 25 nepriklausomybės metus pavyko sukurti teisinės valstybės pamatus ir prielaidos suformuoti stiprią bei nepriklausomą prokuratūrą yra.
Teisės ekspertai pabrėžia, kad generalinio prokuroro nepriklausomumas yra įtvirtintas Konstitucijoje, tačiau iniciatyvos šią instituciją paversti politikų įrankiu nuolat kartojasi ir griauna pasitikėjimą valstybe. Per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį turėjome net 8 generalinius prokurorus. Vien šios kadencijos Seime buvo keletas iniciatyvų paneigti Konstitucijoje įtvirtintą prokuroro nepriklausomumą keičiant generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarką.
Priėmus Konstitucijos pataisas 2003 metais buvo užtikrintas prokuratūros nepriklausomumas ir stabilumas. Iki to generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarka įstatymais buvo keista net tris kartus.