Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos

Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos

Parodos turinį kūrusiems profesionaliems istorikams ši paroda – ambicingiausių ir labiausiai netikėtų idėjų paieškų rezultatas. Jie atrado eksliuzyvinius, savo laiką pralenkusius išradingųjų vizionierių užmojus, kuriems nestigo ir gero humoro jausmo. Pasak parodos kuratorės Rositos Garškaitės „neabejotinai daugiausia šypsenų sukelia tarpukariu vykusios lietuviškojo Edisono paieškos, o tuo pačiu išradimų registravimo bumas iliustruoja ir parodos siekį parodyti, apie ką fantazavo, svajojo, ko troško mūsų piliečiai“. Žinoma, istorinė valstybės atkūrimo drama pasivyti, išlikti ir būti savimi virsdavo ne tik įgyvendintomis vizijomis, tačiau būtent drąsios idėjos intriguos ir įkvėps parodos lankytojus. „Vienas iš tokių ryškiausių, nors ir neįgyvendinamų pavyzdžių - vis dar aktualus prof. Kazio Pakšto Atsarginės Lietuvos projektas Angoloje“ – prasitaria parodos koordinatorė.

Valstybės pažinimo centro lankytojus stebins ir parodos pateikimo forma. Centro vizitine kortele tapusios planšetės – tik dalis šiame projekte naudojamų inovatyvių technologijų. Didelės, ant sienų projektuojamos vizualizacijos, paveikūs garso takeliai sukurs skirtingų laikotarpių nuotaiką, žadins vaizduotę. Lankytojai patirs tarpukario lūkesčius, karo nuožmumą, sovietmečio nuobodulį, sąjūdžio pakilumą.

Ypatingas projekto patrauklumas – ekspozicijos architektų ir dizainerių nuopelnas. „Norėdami ne tik interaktyviai pristatyti, bet ir įkvėpti lankytojus kurti savo pačių vizijas, suprojektavome itin asmenišką ir atpalaiduojančią erdvę – šviesos efektai, grafinės animacijos, veidrodžių panaudojimas – tik kelios malonios smulkmenos“ – teigia architektas, „Processoffice“ atstovas Rokas Kilčiauskas. 

Netradicinis parodos formatas – 45 minutes trunkantis seansas – diktuoja ir išskirtines apsilankymo sąlygas. Dėl šios priežasties siūlome iš anksto užsiregistruoti į Jums patogiausiu metu vyksiantį parodos seansą. Paroda pritaikyta užsienio svečiams, kuriems informacija pateikiama anglų kalba. Pradinių klasių moksleivius bei šeimas kviečiame dalyvauti specialiose edukacinėse programose. Seansai taip pat pritaikyti klausos negalią turintiems lankytojams.

Parodos „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ autoriai – skirtingų sričių profesionalų komanda: istorikai, politologai, architektai, dizaineriai, rašytojai, režisieriai, aktoriai. Parodos kuratorė Rosita Garškaitė. Parodos istorikai dr. Norbertas Černiauskas ir dr. Tomas Vaiseta. Pagrindinis parodos architektas – dr. Rokas Kilčiauskas („Processoffice“). Tekstus kūrė dramaturgas Mindaugas Nastaravičius.