VIRTUALI PARODA ATIDARYTA. APSILANKYKITE!

VIRTUALI PARODA ATIDARYTA. APSILANKYKITE!

Valstybės pažinimo centras kviečia aplankyti virtualią parodą „Pergalingos 1989-ųjų Kūčios: Molotovo – Ribbentropo pakto nuvainikavimas“.

Tikimės, kad tai taps Jūsų istorinė kelionė laiku nuo lemtingų 1939 m. antrosios pusės įvykių, kai buvo pasirašyti Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos susitarimai, penkiems dešimtmečiams nulėmę Lietuvos ir kitų Baltijos šalių likimą, iki 1989 m. Kūčių, kai Sovietų Sąjungos Liaudies deputatų suvažiavimas pripažino slaptųjų susitarimų egzistavimą ir juos pasmerkė.

Spauskite čia ir aplankykite parodą.

 

 

Apie parodą

Ši paroda sukurta po Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimosi į Vokietijos federalinę kanclerę Angelą Merkel, kuri sutiko, kad Molotovo–Ribbentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų faksimilės būtų eksponuojamos Lietuvoje. Tai įgyvendinti prieš pat Kūčias nuspręsta siekiant priminti 1989 m. gruodžio 24 d. datą, kuri Lietuvai ir visoms Baltijos tautoms turi svarbią istorinę reikšmę kovojant dėl nepriklausomybės atkūrimo.

1989 m. gruodžio 24d.  Sovietų Sąjungos Liaudies deputatų suvažiavimo Maskvoje metu aukščiausia sovietinė valdžia pagaliau pripažino ir pasmerkė savo pačios neteisėtus veiksmus Baltijos šalių atžvilgiu. Ši data laikoma kaip Molotovo – Ribbentropo pakto paviešinimo ir pasmerkimo data.

Simboliška dar ir tai, kad ši pergalė buvo pasiekta per Kūčias - Sovietmečiu draudžiamą religinę šventę, kuri lietuviams visuomet buvo svarbi. Sovietų okupacijos metais nesibaiminant galimų persekiojimų Lietuvoje šeimos tyliai susiburdavo ir Kūčias paminėdavo. Tai buvo tarsi savita tylios, bet atkaklios rezistencijos okupacijai forma.

Aplankę Valstybės pažinimo centro virtualią parodą, susipažinsite su eksponuojamomis Molotovo–Ribbentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų faksimilėmis, kurias Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos prašymu Lietuvai sutiko perduoti Vokietijos Kanclerė Angela Merkel, taip pat Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomomis dokumentinėmis nuotraukomis, kurios pasakoja apie lietuvių protesto akcijas bei mitingus išeivijoje ir Lietuvoje 1953–1989 m. laikotarpiu bei 1989 m. gruodžio 24 d. Sovietų Sąjungos Liaudies deputatų suvažiavimo nutarimu, pasmerkusiu slaptus Sovietų Sąjungos ir Vokietijos susitarimus.