Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lietuviško kino vakarai II Prezidentinis karo laivas

Lietuviško kino vakarai II Prezidentinis karo laivas
2020.02.11

Tarpukariu Lietuvos karinį laivyną, įsteigtą 1935 m. rugpjūčio 1 d., sudarė vienas laivas – minų traleris „Prezidentas Smetona“. Jame tų pačių metų spalio 26 d. pirmą kartą iškelta Lietuvos karinio laivyno vėliava. 1940 m. liepos pabaigoje sovietų kariams užėmus karo laivą, pajūryje įvyko tylus, bet simboliškai reikšmingas pasipriešinimas okupantams: trys karininkai, su savimi pasiėmę laivo trispalvę, nedidele jachta išplaukė iš Šventosios uosto. Vasario 11 d., 18 val. kviečiame į šią vėliavą eksponuojančios parodos „Trispalvė jūroje saugo“ uždarymui dedikuotą lietuviško kino vakarą: filmo „Prezidentinis karo laivas“ (2017 m., 55 min.) peržiūrą bei filmo kūrybinės grupės ir istoriko Mindaugo Nefo pokalbį.

Laivą „Prezidentas Smetona“ tuometė Lietuvos Vyriausybė 1927 m. nupirko Vokietijoje. Prieš keletą metų buvo pranešta, jog Klaipėdos universiteto tyrinėtojai galimai aptiko per Antrąjį pasaulinį karą prie Estijos krantų, Suomijos įlankoje, nuskendusį pirmąjį Lietuvos karo laivyno laivą, tačiau šio fakto patvirtinimui reikalingi išsamesni povandeniniai tyrimai. Filmo komanda burlaiviu „Brabander“ leidosi į jūrinę ekspediciją šalia Estijos krantų, tikėdamiesi rasti nuskendusio Prezidentinio karo laivo liekanas.

DĖMESIO! Norint dalyvauti filmo peržiūroje, reikalinga išankstinė registracija, užpildant šią formą.

DAUGIAU APIE LIETUVIŠKO KINO VAKARŲ CIKLĄ

Pastaraisiais metais lietuviškas kinas išgyvena renesansą – didžiuosius ekranus pasiekia vis daugiau šalies kūrėjų filmų, kurie sulaukia susidomėjimo ir skina laurus ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Nuobodaus ar nekokybiško lietuviško kino stereotipas – praeityje. Kokios temos aktualios kūrėjams ir ką jos atskleidžia apie šiandienos visuomenę? Nuo valstybei svarbių istorinių įvykių iki asmeninių išgyvenimų – Valstybės pažinimo centras kviečia į kartą per mėnesį vyksiančias lietuviško kino filmų peržiūras.

KOVAS II Kupranugaris (2016 m., rež. Laurynas Bareiša, 14 min.). Vietiniame zoologijos sode miršta kupranugaris. Du zoologijos sodo prižiūrėtojai Paulius ir Indrė randa mirusį gyvūną aptvare ir nori jį tinkamai palaidoti. Tačiau paaiškėja, jog tai kur kas sunkesnė užduotis, nei jie įsivaizdavo.

Triukšmadarys (2014 m., rež. Karolis Kaupinis, 15 min.). Delegacija iš ministerijos turi atvežti naują skambutį mažo miestelio mokyklai. Senasis – nebeatitinka garso standartų. Tačiau vaikų, o ne skambučio stokojančios mokyklos direktorius visomis išgalėmis stengiasi užmaskuoti akivaizdų trūkumą ir taip išvengti neišvengiamo mokyklos uždarymo.

BALANDIS II Spec. Žvėrynas (2018 m., rež. Andrius Lekavičius, 1 val. 31 min.). Lietuva, 1991-ieji. Nepriklausomybė jau paskelbta, bet šalyje dar dislokuoti sovietų tankai. Reaguojant į nuolatinę agresiją, surenkamas neoficialus lietuviškas spec. būrys, kurį aplinkiniai vadina „Franco žvėrynu“. Nepraėję tinkamo pasiruošimo, bet apsiginklavę didžiuliu patriotizmo ir drąsos užtaisu 15 stipriausių Lietuvos jaunuolių yra pasiruošę kovoti prieš sovietų tankus plikomis rankomis... ir Briuslio suktukais. Šuoliai parašiutu ant važiuojančių automobilių, gausiomis mėlynėmis ir kaulų lūžiais pažymėtos treniruotės miškuose, tiesioginė akistata su sovietų kariais – tokia buvo specialųjį būrį sudariusių vaikinų realybė. Kūrybiškai pasitelkiant 90-ųjų kompiuterinių žaidimų animaciją, filme įtaigiai pasakojama istorija jaunų žmonių, kuriuos vedė kilnus tikslas – prireikus bet kokia kaina apginti Tėvynę.

GEGUŽĖ II Vanago portretas (2019 m., rež. Vytautas V. Landsbergis, 1 val. 16 min.). Dokumentinis filmas pasakoja apie Adolfą Ramanauską-Vanagą, vieną garsiausių Lietuvos pokario partizanų vadų, miškuose kovojusį su sovietų okupantais, net 11 metų priverstą slapstytis su šeima. Išduotą ir itin žiauriai sovietų nukankintą. Filme bandoma rekonstruoti šio laisvės kovotojo pasaulėjautą, siekiama atskleisti jo dvasios stiprybę ir subtilius asmenybės niuansus, remiantis paties Vanago dienoraščiais ir jo artimųjų atsiminimais.