Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu interneto portalui "EUobserver"

D. Grybauskaitė: „Visų pirma politikai turėtų susimažinti savo atlyginimus".

Valentina Pop, Euronews 

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad vienintelis būdas politikams sulaukti visuomenės paramos griežtų taupymo priemonių taikymui - patiems susimažinti atlyginimus.

Atvirai savo nuomonę išsakanti politikė garsėja tvirta pozicija dėl griežtos finansų politikos ir gyvenimo pagal išgales. Ir tai nėra tik tušti žodžiai - ji pati skraido ekonomine klase, o griežto taupymo laikotarpiu atsisakė dalies savo atlyginimo.

Teigiama, kad D. Grybauskaitė turi galimybių tapti ES vadove.

Tačiau Vilniuje duodama interviu „EUobserver" D. Grybauskaitė teigė nenorinti vertinti jokių spėlionių šia tema. „Kaip ir tada, kai iš Briuselio grįžau į Lietuvą (2009 metais), būsiu ten, kur suteiksiu daugiausiai naudos Lietuvai. Esu tokio amžiaus, kad nebeplanuoju karjeros, neturiu tokių ambicijų", - sakė 57-erių metų politikė.

Po penkerius metus trukusio ES biudžeto komisarės darbo Briuselyje D. Grybauskaitė grįžo į didelio ekonominio nuosmukio kamuojamą Lietuvą ir įtikinama persvara laimėjusi rinkimus tapo šalies Prezidente. Tuo metu buvo imtasi griežtų taupymo priemonių, tad ir Prezidentė atsisakė pusės atlyginimo.

„Didesnius atlyginimus apkarpėme labiau, mažesnius - mažiau arba iš viso nemažinome. Aš pati trejus metus - nuo 2009 iki 2012-ųjų - pusę savo atlyginimo grąžindavau į valstybės biudžetą. Taip reikia kalbėtis su žmonėmis. Jei parodai, kad pats susimažinai atlyginimą, galima įrodyti, kad tai būtina", - tvirtino D. Grybauskaitė.

Vokietijos sąjungininkė

Kartais su Vokietijos kanclere Angela Merkel lyginama D. Grybauskaitė tvirtino, kad tarp jų yra nemažai skirtumų, tačiau Prezidentė teigė taip pat remianti „atsakingą elgesį politikoje ir finansų srityje".

„Esame skirtingos, skirtingi mūsų gyvenimai, šeimos ir politinės karjeros keliai. Dvidešimt trejus metus nepriklausiau jokiai politinei partijai. Dar nuo ankstesnių (tarybinių) laikų, kai privalėjau būti partijos narė, bet kokia narystė man kelia nemalonius jausmus", - sakė Lietuvos Prezidentė.

Kita vertus, D. Grybauskaitė palaiko Vokietijos vyriausybę: „Šiuo metu Vokietija šiek tiek demonizuojama. Ši šalis niekada nesiekė, kad būtų taikomos „tik griežtos taupymo priemonės". Niekada. Be to, Vokietija įgyvendina reformas darbo rinkoje - nedarbas šioje šalyje yra mažiausias Europoje."

„Problema yra ta, kad daugumą finansinės pagalbos priemonių sudaro Vokietijos gyventojų pinigai. Įsivaizduokite, kad kam nors skolinate pinigų. Ar jūs nepateiktumėte kokių nors sąlygų? Taip elgiasi ir Vokietija. Vokietijos vyriausybė atsakinga už savo šalies gyventojų pinigus. Bet kokia parama kitoms šalims gali būti suteikiama tik su tam tikromis sąlygomis", - kalbėjo D. Grybauskaitė.

Be to, D. Grybauskaitė palaiko A. Merkel jaunimo nedarbo mažinimo iniciatyvas. Liepos 3 dieną Berlyne vyks konferencija, į kurią susirinkę visos Europos ministrai ir įdarbinimo agentūrų vadovai keisis vertingomis idėjomis ir ieškos konkrečių būdų, kaip sumažinti jaunimo nedarbą Pietų Europoje.

„Kai kuriose Pietų Europos valstybėse nedarbas perkopė 50 proc., todėl kyla grėsmė prarasti visą kartą. Organizuojame šį renginį, nes norime atkreipti dėmesį į Austrijos ir Vokietijos pavyzdį, mažinant jaunimo nedarbą", - teigė Lietuvos Prezidentė.