Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Paveikslas „DABARTIS NAUJAJAM RYTOJUI – DNR PAVEIKSLAS NR. 1“

undefined

2021 m. Valstybės ir Tautiškos giesmės proga, jauni molekulinės biologijos srities tyrėjai Lietuvai ir jos žmonėms padovanojo neįprastą dovaną – DNR molekulėje, pasitelkus ateities technologijas, užkoduotą Lietuvos valstybės himną. Šiais metais genetikai Lukas Žemaitis, Ignas Galminas ir tapytojas Tadas Sokolovas pristatė pirmąjį ateities mokslo ir meno sinergijos kūrinį pasaulyje – paveikslą „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas Nr. 1“. Paveiksle pavaizduotas vienas talentingiausių Lietuvos kūrėjų M. K. Čiurlionis, atvėręs duris į iliuzijų ir siurrealizmo pasaulį. Šiame paveiksle susipina chaosas ir elegancija, mokslinė tvarka ir meniška anarchija.

Paveikslas turi dvi puses – matomą ir nematomą. Nematomoje paveikslo dalyje – pirmą kartą istorijoje dažuose panaudota DNR įrašymo technologija, kurioje užkoduoti 196 žymiausi M.K. Čiurlionio darbai, metus laiko rinkti Valstybės pažinimo centro lankytojų palinkėjimai Lietuvai bei atvertos durys į skaitmeninę NFT meno formą.

Tai, kas prieš dešimtmetį atrodė kaip mokslinė fantastika, šiais metais įgyvendinta Lietuvoje. Daugybė mokslininkų tiki, kad skaitmeninės informacijos įrašymas į DNR ateityje taps kasdienybe. Šių dienų USB laikmeną pakeis DNR skysčiu užpildyta skaitmeninė talpykla.

Šiuo metu tai yra vienas perspektyviausių būdų milžinišką duomenų kiekį įrašyti su minimaliomis energijos sąnaudomis į itin kompaktiškas laikmenas. Apytiksliai, viename grame DNR galima išsaugoti apie 1,000,000,000 terabaitų skaitmeninių duomenų. Be to, DNR molekulėse išsaugoti duomenys gali išlikti šimtus tūkstančių metų. Šiandien perkelti duomenis į DNR ir juos nuskaityti reikalinga specifinė įranga, tačiau genetikos technologijos tobulėja netgi sparčiau nei kompiuteriai ir jos pasitelkiamos vis plačiau.

Šiame kūrinyje panaudotos ne tik pažangios genetikos technologijos, bet ir vienas labiausiai provokuojančių ir dėmesį prikaustančių tapymo būdų bei meno formų vadinamas Popartu. Jame susipina chaosas ir elegancija, mokslinė tvarka ir meniška anarchija. Menas yra universali kalba, tad šiame paveiksle galima įžvelgti daug atpažįstamų, jausmus žadinančių simbolių, atspindinčių šiuolaikinį mūsų pasaulį.

Kūrinio drobė padengta per 30 įvairių akrilo ir lako dažų sluoksnių, kurie tarpusavyje persidengdami sukuria spalvingą, užrašų ir simbolių kupiną žavingą graffiti stilių. Šiame kūrinyje taip pat bus galima rasti būtent šio projekto metu sukurtą specialų simbolį, kuris parodo, kad žymėtas objektas yra inkrustuotas DNR su užkoduota informacija.

Paveikslą „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas Nr. 1“ galite pamatyti Valstybės pažinimo centre II-V 9-16 val. (reikalinga išankstinė registracija, paskutiniai lankytojai įleidžiami 15 val.), VI-VII 11-18 val. (išankstinė registracija nereikalinga, paskutiniai lankytojai įleidžiami 17 val.).