Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

DNR molekulėje užkoduotas Lietuvos himnas

undefined

Valstybės ir Tautiškos giesmės dienos proga jauni molekulinės biologijos srities tyrėjai Raminta Antanynienė, Povilas Sakalauskas ir Gustė Juškaitė Lietuvai ir jos žmonėms padovanojo neįprastą dovaną – DNR molekulėje, pasitelkus ateities technologijas, užkoduotą Lietuvos valstybės himną.

Tai dovana – ateities kartoms, išsaugant, kas buvo ir tebelieka mums visiems svarbu, kas vienija ir telkia mus kaip tautą, nesvarbu kokios profesijos atstovais bebūtume, nesvarbu kur begyventume.

Pasitelkus nuolat tobulėjančias genų nuskaitymo technologijas, be didelio vargo šią informaciją galės atkoduoti visos ateities kartos ir atkurti garsą būtent taip, kaip jis skambėjo įrašo dieną. Tai yra inovatyvus ir prasmingas žingsnis, išsaugantis mūsų tautai svarbius žodžius.

Iki šiol, pasaulyje to dar nėra padaryta, todėl mes, lietuviai, pirmieji, turime galimybę išsaugoti lietuvišką žodį amžiams. 

 

Jaunieji tyrėjai atsako į dažniausiai užduodamus klausimus:

  • Kaip paprastai būtų galima paaiškinti technologijos, leidžiančios užkoduoti informaciją DNR, principą?

Norima užkoduoti informacija yra paverčiama kompiuteriniu kodu (skaičiais 0 arba 1), specialių algoritmų pagalba šis kodas yra paverčiamas į DNR kodą - raides ATGC ir suformuojama seka. Naudojant pažangias genų sintezės technologijas ši seka yra pagaminama (susintetinama DNR molekulė). Atlikus šiuos etapus jau turime norimą informaciją įrašytą į DNR. Ši molekulė gali būti saugoma tūkstančius metų, o prireikus - naudojant genų nuskaitymo technologiją - DNR gali būti perskaityta, paversta į DNR kodą ir atkoduojama informacija.

  • Kokia forma gaunamas? Ar tai viena ląstelė, metalo gabaliukas, ar kt.?

Gaunama DNR yra liofilizuota (miltelių pavidalu), kuri patalpinta specialioje kapsulėje. Kapsulė pritaikyta laikymui standartinėmis, kambario temperatūros sąlygomis.

  • Kaip vyksta duomenų atkodavimas? Ar failą bet kada galima atidaryti? Kiek laiko tai užtrunka?

Duomenų atkodavimas  yra vykdomas sekoskaitos būdu 3 etapais: 

  • Paruošimas. DNR, esanti kapsulėje yra paruošiama nuskaitymui;
  • Sekoskaita. Naudojant naujos kartos sekoskaitos platformą, yra atliekamas DNR nuskaitymas, kurio metu yra gaunamas genetinis kodas ATGC raidėmis;
  • Atkodavimas. Kompiuterinių algoritmų pagalba DNR seka yra atkoduojama ir gaunama užkoduota informacija. 

Šią procedūrą gali atlikti įstaigos, dirbančios su naujos kartos sekoskaitos platformomis. Tai galima padaryti bet kada.

Jaunieji tyrėjai kviečia taip pat pažiūrėti filmuką apie tai, kaip DNR molekulėje buvo užkoduotas Lietuvos himnas. 

Liepos 5 d. Valstybės ir Tautiškos giesmės dienos išvakarėse, įvyko šios dovanos įteikimas. Pirmoji ponia Diana Nausėdienė iš jaunųjų tyrėjų priėmė dovaną, skirtą Lietuvai ir jos žmonėms - DNR molekulėje užkoduotą Lietuvos himną. 

Kviečiame pasižiūrėti įteikimo akimirkas vaizdo įraše

DNR molekulėje užkoduotą Lietuvos himną galite pamatyti Valstybės pažinimo centre II-V 9-16 val. (reikalinga išankstinė registracija, paskutiniai lankytojai įleidžiami 15 val.), VI-VII 11-18 val. (išankstinė registracija nereikalinga, paskutiniai lankytojai įleidžiami 17 val.).