Vasario 16-oji Valstybės pažinimo centre
2019 Vasario 16 d. 16:00 val.
Valstybės pažinimo centras (Totorių g. 28)

Vasario 16 - ąją, 16 val., Valstybės atkūrimo dieną „Pojūčių teatro“ įkūrėja Karolina Žernytė ir „Sen Svaja“, „Laiminguo“ narė ir sutartinių ratų subūrėja Agota Zdanavičiūtė kviečia į sutartinių giedojimo ir istorijų pasakojimo ratą „RŪTOS“ Valstybės pažinimo centre. Kartu su renginio kūrėjomis vakaro dalyvius kviesime kalbėtis, pasakotis, dalintis ir giedoti.

„RŪTOS“ – tai sutartinių giedojimo ir istorijų pasakojimo vakaras, skirtas pagerbti herojėms moterims – mūsų mamoms, močiutėms, prosenelėms. Mūsų istorijoje užfiksuota daugybė didvyrių – karių, partizanų, politikų ir kultūros veikėjų – vyrų, ne vienas paminklas pastatytas ir nežinomiems kariams. Tačiau tam, kad tauta išliktų iki mūsų dienų, daug paaukojo ir moterys. Dažniausiai jos negalėjo atvirai demonstruoti didvyriškumo, privalėjo apsimetinėti, slėpti brolius, tėvus, mylimuosius. Jos augino vaikus, mokė, stengėsi išgyventi, kad išsaugotų žuvusiųjų atminimą. Vakaro metu dalyviai bus kviečiami susiburti ir prisiminti, papasakoti savo šeimos istorijas, arba tiesiog pagiedoti sutartines, siunčiant linkėjimus prosenelėms.

Renginio kūrėja Karolina Žernytė: „Kalbėti apie paprastų moterų didvyriškumą mane paskatino Elenos Garnevičienės, buvusios partizanų ryšininkės, meilės istorija. Ji papasakojo apie svajonę pasodinti rūtų ant mylėto partizano kapo, tačiau niekada jo nerado. Pasak jos, daugybė karo meto meilės istorijų taip pasibaigė – moterys išgyveno, iškentėjo ir išsaugojo atminimą, nešiodamos su savimi ne tik šilumą, bet kaltę ir graužatį, kad po jų nieko neliks. Nebuvo kur darželio pasodinti. Šitos moterys ir jų mylėtieji prikėlė manyje kažkokį naują, tikrą ir nuoširdų patriotiškumą. Šiandieninėje mūsų kalboje net nebevartojama arba pašiepiama „meilė tėvynei“ staiga pasirodė apčiuopiama ir labai žmogiška. Aš noriu pasodinti tas rūtas, kurias išnešiojo mūsų močiutės, tetos, prosenelės, išgyvenusios karo žiaurumus. Noriu tikėti, kad aš ne viena, ir kad atsiras daugiau nepasakotų istorijų.“

Lankytojai kviečiami aktyviai dalyvauti ir dalintis savo istorijomis. Susibūrimo metu renginio kūrėjos pasakos ir pakvies pasipasakoti. Pasakojimais ir jų herojų fotografijomis galite pasidalinti iš anksto, adresu pojuciuteatras@gmail.com, tema – RŪTOS, arba atsinešti atvykdami į renginį.