Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos

Valstybės pažinimo centras šimtmečio proga pristato unikalią parodą „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Pasitelkdama šiuolaikines technologijas, profesionali kūrėjų komanda kviečia į netradicinį šimtmečio pasakojimą. 

Nevadovėlinė istorija arba Istorija yra ir tai kas neįvyko

Parodos turinį kūrusiems profesionaliems istorikams ši paroda – ambicingiausių ir labiausiai netikėtų idėjų paieškų rezultatas. Jie atrado eksliuzyvinius, savo laiką pralenkusius išradingųjų vizionierių užmojus, kuriems nestigo ir gero humoro jausmo. Pasak parodos kuratorės Rositos Garškaitės „neabejotinai daugiausia šypsenų sukelia tarpukariu vykusios lietuviškojo Edisono paieškos, o tuo pačiu išradimų registravimo bumas iliustruoja ir parodos siekį parodyti, apie ką fantazavo, svajojo, ko troško mūsų piliečiai“. Žinoma, istorinė valstybės atkūrimo drama pasivyti, išlikti ir būti savimi virsdavo ne tik įgyvendintomis vizijomis, tačiau būtent drąsios idėjos intriguos ir įkvėps parodos lankytojus. „Vienas iš tokių ryškiausių, nors ir neįgyvendinamų pavyzdžių - vis dar aktualus prof. Kazio Pakšto Atsarginės Lietuvos projektas Angoloje“ – prasitaria parodos koordinatorė.

Intriguojanti forma, žadinanti vaizduotę

Valstybės pažinimo centro lankytojus stebins ir parodos pateikimo forma. Centro vizitine kortele tapusios planšetės – tik dalis šiame projekte naudojamų inovatyvių technologijų. Didelės, ant sienų projektuojamos vizualizacijos, paveikūs garso takeliai sukurs skirtingų laikotarpių nuotaiką, žadins vaizduotę. Lankytojai patirs tarpukario lūkesčius, karo nuožmumą, sovietmečio nuobodulį, sąjūdžio pakilumą.

Ypatingas projekto patrauklumas – ekspozicijos architektų ir dizainerių nuopelnas. „Norėdami ne tik interaktyviai pristatyti, bet ir įkvėpti lankytojus kurti savo pačių vizijas, suprojektavome itin asmenišką ir atpalaiduojančią erdvę – šviesos efektai, grafinės animacijos, veidrodžių panaudojimas – tik kelios malonios smulkmenos“ – teigia architektas, „Processoffice“ atstovas Rokas Kilčiauskas. Po seanso lankytojai bus pakviesti dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse – visų norinčių lauks vizijų laboratorija.

Parodos lankymas nemokamas, tačiau reikalinga išankstinė registracija

Netipiškas parodos formatas diktuoja taisykles: reikalinga išankstinė registracija. Vieno seanso metu apsilankyti galės iki 30 žmonių. Kaip ir iki šiol, Valstybės pažinimo centro lankymas nemokamas.

Parodos tikslinė auditorija – plačioji visuomenė nuo aštuntos klasės mokinių iki senjorų, taip pat užsienio svečiai, kuriems informacija pateikiama anglų kalba. Pradinių klasių moksleiviams bei tėvams su mažais vaikais rengiama speciali edukacinė programa. Seansai pritaikyti klausos negalią turintiems lankytojams.

Parodos „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ autoriai skirtingų sričių profesionalų komanda: istorikai, politologai, architektai, dizaineriai, rašytojai, režisieriai, aktoriai. Parodos kuratorė Rosita Garškaitė. Parodos istorikai dr. Norbertas Černiauskas ir dr. Tomas Vaiseta. Pagrindinis parodos architektas dr. Rokas Kilčiauskas („Processoffice“). Tekstus kūrė dramaturgas Mindaugas Nastaravičius.