Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazija

Kas? Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazijos 6a klasė
Kokią problemą sprendžia? Psichotropinių medžiagų patekimo į šalį
Pasirinktas sprendimo būdas: susipažinti su institucijomis ir jų naudojamomis priemonėmis psichotropinių medžiagų patekimo į šalį mažinimui

Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazijos 6a klasė nagrinėja valstybės valdymo sritį „Užsienio politika ir krašto apsauga“. Mūsų pasirinkta problema: „Psichotropinių medžiagų patekimas į šalį“.

Visos institucijos, į kurias kreipėmės, mielai sutiko bendradarbiauti ir dalintis informacija. 2017 m. spalio 27 d. lankėmės Klaipėdos teritorinėje muitinėje. Viršininko pavaduotoja Aldona Venskienė vaikams papasakojo apie muitinės vaidmenį tarptautinėje prekyboje, atkreipė dėmesį į prekių klastočių keliamą grėsmę vartotojų sveikatai ir saugumui, kalbėjo apie kontrabandos daromą žalą, nustatytus prekių slėpimo būdus ir kitus aktualius klausimus. Muitinės pareigūnai vaikams pademonstravo turimą specialią tikrinimo įrangą, parodė, kaip kinologai su savo keturkojais draugais apieško įtariamuosius, aptinka narkotines medžiagas, nelegaliai gabenamas cigaretes ir kitokią kontrabandą. Tarnybiniai šunys vaikams pademonstravo ir įvairius triukus, vykdė paklusnumo programą. Muitinės narai papasakojo apie savo darbo specifiką, pademonstravo kaip Baltijos jūroje tikrinami laivai, parodė specialią aprangą, oro balionus, šviesos prietaisus, greitaeigius katerius. Pareigūnai atsakinėjo į vaikų klausimus apie gabenamą kontrabandą, narkotikus, muitininkų naudojamą techniką, pažeidėjų sulaikymą ir jiems taikomas bausmes.

Lapkričio 8 d. kartu su tėveliais lankėmės Klaipėdos policijos komisariate. Policijos komisariato pareigūnai papasakojo policijos istoriją, parodė kaip keitėsi policijos uniforma, technika, ginklai ir kitos specialiosios priemonės, naudojamos policijos darbe. Operatyvaus valdymo poskyryje paaiškino, kokiu atveju reikia kreiptis pagalbos į policiją, priminė, kad be reikalo draudžiama skambinti bendruoju pagalbos telefonu. Mokiniai turėjo galimybę stebėti, kaip vaizdo kamerų dėka pareigūnai gali stebėti miestą ir, pastebėję daromą teisės pažeidimą, operatyviai perduoti informaciją mieste patruliuojantiems pareigūnams. Vėliau mokiniai apžiūrėjo vaikų apklausos kambarį. Juos labai sudomino patalpos, kuriose apklausiami įtariamieji, vyksta jų atpažinimas. Policijos kinologas pademonstravo kokias komandas moka tarnybiniai šunys, kaip jie ieško kontrabandos, dingusių žmonių, pamestų daiktų. Mokiniai uždavinėjo policininkams klausimus, domėjosi kontrabandos patekimo į šalį būdais ir baudų dydžiais. Ekskursija suteikė puikias sąlygas mums iš arčiau susipažinti su policijos veikla, objektyviau vertinti policijos darbą, o ateityje, galbūt netgi tapti policijos pareigūnais. Apie psichotropinių medžiagų vartojimo žalą mokiniams pasakojo mokyklos sveikatos specialistė, po to vaikai dalinosi informacija su kitų klasių mokiniais ir tėveliais.

Lapkričio 21 d. Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazijoje buvo paminėta Lietuvos kariuomenės diena, kurioje jau ne pirmus metus dalyvavo Klaipėdos miesto Dragūnų bataliono kariai. Kariai susipažino mokinius su Lietuvos kariuomene, jos istorija, funkcijomis, karjeros galimybėmis. Vaikai iš pirmų lūpų išgirdo apie kario kasdienybę, patiriamus iššūkius bei apžiūrėjo naudojamą ginkluotę. Vėliau 6-8 klasių mokiniai dalyvavo karinėse estafetėse.

Lapkričio 22 d.  vykome į Karklę, kur susipažinome su pasieniečių darbu. Pasieniečiai saugo valstybės sieną tose vietose, kur jos ribojasi su kitomis valstybėmis nuo tų, kurie gali kelti Lietuvos valstybei grėsmę: priešų, nusikaltėlių, prekiautojų narkotinėmis medžiagomis, ginklais ir kt. Poste mus pasitiko ir palydėjo į punktą Palangos užkardos vado pavaduotojas Rimantas Radzevičius ir jo kolegos. Vadas papasakojo ir parodė filmuką apie pasieniečių darbą, supažindino su naudojama ginkluote, atsakinėjo į klausimus. Mokiniai galėjo  patys palaikyti ginklus, užsidėti neperšaunamą liemenę, išbandyti antrankių stiprumą.  Labiausiai visus sužavėjo kinologo Renato ir jo augintinių pasirodymas: du keturkojai pėdsekiai demonstravo paklusnumo, šoklumo įgūdžius. Stebėjome kaip jauna kalytė ieško narkotinių medžiagų, sulaiko nusikaltėlį. Apžiūrėjome šunų voljerus bei narkotinių medžiagų paieškos mokymo klasę. Mokiniai savo smalsumą išreiškė gausiais klausimais, o kinologas Sigitas su kolege nuoširdžiai ir išsamiai supažindino su pasieniečių talkininkų dresavimo ir auginimo metodais. Mokiniams išvyka paliko neišdildomą įspūdį.

Lapkričio 24 d. mokyklos sveikatos specialistė Dijana Užgalienė 6a klasės mokiniams pravedė paskaitą „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo žala ir atsakomybė“. Paskaita buvo skirta narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijai. Mokiniai sužinojo apie skiriamas nuobaudas už vartojimą ir prekybą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, taip pat apie galimus pavojus pavartojus neaiškios kilmės medžiagų tiek organizmui, tiek ir socialiniam gyvenimui. Paskaitą vedusi specialistė dalinosi savo darbine patirtimi ir pateikė darbo praktikos pavyzdžių apie paauglių susidūrimus su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis bei jų pasekmėmis.

Gruodžio 4 d. lankėmės Klaipėdos  karo prievolės ir komplektavimo skyriuje. Kariai  mokiniams papasakojo apie Lietuvos kariuomenę, jos funkcijas, pristatė kariui keliamus reikalavimus, supažindino su galimybėmis ir karo tarnybos privalumais. Mokiniai sužinojo, kas yra kario savanorio tarnyba, kaip tapti profesionaliu kariu. Karininkai pasidžiaugė, kad šiais metais Klaipėdos mieste dislokuotame Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione savanorių tarnybą atlieka 630 jaunuolių, jų tarpe beveik dvi dešimtys merginų. Savanorės ne tik pasakojo, bet ir demonstravo ginklus, naudojamus tarnyboje, leido mokiniams juos apžiūrėti, atsakė į kilusius klausimus.

Projekto „Pažink valstybę" darbo koordinatorė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Lijana Diliautienė